این غذا ها را به گربه خود ندهید

  • خانه
  • -
  • دامپزشکی
  • -
  • این غذا ها را به گربه خود ندهید
 این غذا ها را به گربه خود ندهید

غذاهای ممنوعه برای گربه ‌ها

مطلقاً دیدید که گربه‌ها چقدر توی گزینش غذاشون وسواسی هستن. با عطر کردن یه تیکه گوشت نسبتاً کهنه از کنارش می‌گذرن یا این که خیلی ریلکس به سینه‌ی کبابی که ما با به‌به و چه‌جه میخوریم دست رد می‎زنن. این سبک خوی گربه‌ها سبب گردیده که خیلی‌هامون فکر‌می‌کنیم گربه‌ها خودشون تشخیص می‌دن چی براشون خوبه و چی وجود ندارد؛ ولی واقعیتش اینه که اینطوری وجود ندارد.

توی این مقاله می‌خوایم با سخن زدن درباره‌ی غذاهای ممنوعه‌ برای گربه ‌ها یه خرده سوپرایزتون کنیم؛ زیرا خیلی از غذاهایی که تو هر خونه‌ای پیدا می‌شه برای گربه‌ها سمی و خطرناکه! تا پایان مقاله همراهمون باشید؛ اونجا چندین نوع از صیفیجات و میوه‌های بی‌خطر برای گربه‌ها رو هم معرفی می کنیم.

سرفصل محتوا
رژیم غذایی مطلوب گربه
لیست غذاهای ممنوعه برای گربه
گربه‌ها چه میوه‌هاو سبزیجاتی رو می‌تونن بخورن؟
اگه گربه‌ام از خوراکی‌های ممنوعه خورد چیکار کنم؟
رژیم غذایی مطلوب گربه
همونطور که رژیم غذایی مطلوب به تندرست ما آدما امداد می‌کنه، لازمه گربه‌ها هم تغذیه سلامت و جامعی داشته باشن تا قدمت وقتگیر داشته باشن و در گیر اکثری از بیماری‌ها نشن همونطور که می‌دونید رژیم غذایی گربه با دقت به سنش تغییر و تحول می‌کنه و لازمه که در سنی غذای مطلوب و باکیفیتی بخوره.

برای گزینش رژیم غذایی گربه دو رویکرد دارین:

خرید غذای کم آب گربه و غذای کنسروی
تهیه و تنظیم غذای خانگی برای گربه
اگه تصمیم گرفتین غذای کم آب به گربه‌تون به این قطعا از برندهای دارای اعتبار خرید فرمائید و هرگز ارزونی رو فدای کیفیت نکنین. زیرا غذای ارزان گربه در دراز بازه زخم‌های متعددی به گوارش و تمامی و سالم گربه می‌زنه.

البته اگه می‌خواین برای گربه‌تون آشپزی فرمائید بایستی حواستون باشه که ترکیبات خوراک بایستی بالانس گردیده باشه و مقدار و ترکیبات طعام دقیقا براساس نیازهای تغذیه‌ای گربه شما باشه. در غیر این شکل، غذایی که بهش می‌آئین خیر فقط براش موثر وجود ندارد، بلکه می‌تونه منجر مشکلاتی مثل سوءتغذیه، چاقی و … هم بشه.

بالانس کردن ترکیبات طعام فعالیت تخصصی و علمیه و بایستی مسلما بوسیله دامپزشک اجرا بشه. برای اینکار می‌تونید از خدمت اپلیکیشن غذایی پت پرس استعمال نمایید. طرز عمل اینطوریه که شما داده ها گربه‌تون مثل سن، وزن، جنسیت، معیار عمل و موقعیت سالم و … رو به دامپزشک می‌آئین و سپس نرم‌افزار غذایی منحصر به فرد گربه‌تون رو اخذ می کنید.

این رژیم غذایی اختصاصا برای گربه شما تهیه و تنظیم گردیده و اگه دقیقا براساس اون فعالیت فرمایید بی نقص‌ترین، شایسته ترین و خوشمزه‌ترین خوراک برای گربه ملوس و نازتونه.

اگه دوست دارین درخصوص این خدمت داده ها بیشتری پیدا نمایید و ازش استعمال فرمایید روی پیوند ذیل کلیک نمایید:

داده ها بیشتر راجع‌به اپ غذایی گربه

گربه در درحال حاضر طعام میل کردن

لیست غذاهای ممنوعه برای گربه
غذاهای متعددی وجود داره که گربه‌ها بهش آلرژی دارن و ممکنه بهش برخورد شدیدی نشون تن. ما توی این قسمت مهم ترین و ولی خطرناک ترین غذاها و خوراکی‌ها رو معرفی میکنیم. حتی اگه گربه‌تون این غذاها رو دوست داشت، لطفا بهش ندید.

لیست غذاهای مضر برای گربه
لیست خوراکی‌ها، تنقلات و غذاهای ممنوعه و مضر برای گربه‌ها
پیاز، سیر و پیازچه
پیاز از هر نوعش، پودر گردیده، سرخ گردیده، آب‌پز و … برای گربه‌ها خیلی مضره. پیاز منجر شکسته شدن گلبول‌های قرمز رنگ خون گربه می‌شه و مصرف دراز مدتش سبب معدود‌خونی گربه می‌شه. سیر و پیازچه تا ۵ برابر از پیاز قادر‌خیس هستن. مصرف اون‌ها سبب خطاها دور از شوخی توی سالمی گربه‌تون می‌شه. مصرف مقدار پاره ای پیاز یا این که یه حبه سیر ممکنه منجر درد شکم گربه بشه البته ما یحتاج وجود ندارد به خاطرش به دامپزشک رجوع‌نمایید.

هر غذایی دربردارنده پیاز از غذاهای مضر برای گربه به حساب آورده می شود
میل کردن پیاز میتونه برای گربه ایرادات بدون شوخی ساخت و ساز کنه
شیر و بقیه لبنیات
سیستم گوارشی بیشتر گربه‌ها در قبال لاکتوز جان دار توی شیر و لبنیات حساسه. مصرف لبنیات منجر اذیت شدن معده‌ و اسهال گربه می‌شه. همونطور که در نوشته‌علمی اسهال گربه هم گفتیم؛ شیر (به خصوص شیر گاو) یکی‌از عارضه ها مهم بروز اسهال در گربه هاست. به همین برهان جزو غذاهای ممنوعه و مضر برای تندرست گربه‌ها به شمار می‌رود.

انگور و کشمش
انگور و کشمش جزء مواد غذایی مضر برای گربه هستن و سبب نارسایی و نقص همت همه در گربه‌ها می‌‎شن. انگیزه این مسئله هنوز ظریف معین وجود ندارد البته به دلایلی انگور و کشمش منجر ساخت اشتباهات کلیوی توی گربه‌ها می‌شن.

بیش‌فعالی و استفراغ از نشونه‌های اول‌ی نقص‌‌زا بودن این مواد برای گربه‌تون میباشد. هرچند ممکنه که گربه‌ی شما هیچ علائمی نداشته باشه البته به هر هم اکنون بهتره که‌این مواد رو از دسترس گربه‌تون به دور نگه دارین.

انگور؛ میوه مضر برای گربه

الکل
مصرف هر ماده‌ای که دربردارنده الکل باشه سبب ساز ایرادات دور از شوخی توی گربه‌ها میشه. الکل روی مغز و کبد گربه همون تاثیر مخربی که روی تن ما بشر‎ها داره رو می‌ذاره. با این تفاوت که تن گربه‌ با مقدار خیلی مقداری الکل در گیر مسمومیت و اشتباهات بدون شوخی می‌شه.

مصرف ۲ قاشق ویسکی سبب ساز به کما رفتن یه گربه‌ی ۲.۵ کیلوگرمی می‌شه و سومی قاشق می‌تونه سبب مرگش بشه. پس خیلی مراقب باشید.

بدن ماهی
خیلی عجیبه اگه بهتون بگن بدن ماهی رو نباید به گربه بدید خیر؟ ماهی بدن سرشار از پروتئین و امگا ۳ می باشد ولی غذای جامعی برای گربه‌ها وجود ندارد. مقدار یه خرده بدن ماهی، تحت عنوان تشویقی گربه هیچ اشکالی نداره؛ البته گربه‌ها می‌تونن به بدن ماهی معتاد بشن! خیلی هم براشون تفاوتی نداره که بدن ماهی منحصربه‌فرد گربه میباشد یا این که منحصر به فرد ما انسان‌ها.

البته واقعیتش اینه که رژیم غذایی که بر مبنا‌ی بدن ماهی باشه، به هیچ وجهً برای گربه خوب وجود ندارد و سبب ساز سوء تغذیه‌ می‌شه. اگه برای مقطع مجال وقت گیر به گربه بدن ماهی بدید ممکنه مبتلا مسمویت جیوه‌ای هم بشه. براین اساس در مصرف ماهی به گربه احتیاط فرمائید.

یادتون باشه برخی از گربه‌ها به بدن ماهی آلرژی دارن. اگه جدید صاحب و مالک گربه‌تون شدید و از حساسیت داشتن یا این که نداشتنش بی‌خبرید، بهش مقدار یه خرده کنسرو بدن ماهی بدید. مقداری حوصله نمایید. اگه علائمی مثل تورم، سرفه، عطسه، خارش و … رو نداشت می‌تونید بهش بدن ماهی رو بدید.

بدن ماهی برای گربه
یادتون باشه برخی از گربه ها به بدن ماهی آلرژی دارن
کافئین
قهوه و آب میوه‌های دربردارنده کافئین جزء غذاهای مضر برای گربه هستن و نباید ابدا به گربه داده بشه. مقدار فابل توجهی کافئین می‌تونه سبب ساز مرگ یه گربه بشه.

از نشونه‌های مصرف کافئین برای گربه تپش قلب، تنفس سریع و شدید، بی‌قراری و لرزش ماهیچه ها می باشد. متاسفانه هیچ پادزهری برای از دربین بردن اثر کافئین وجود نداره به خیال و خاطر همین خیلی دورازشوخی بگیریدش. ولی خبر خوب اینکه اکثر گربه‌ها به هیچ عنوان از بوی قهوه و چای خوششون نمیاد و خودشون ازش هجران می‌کنن.

کافئین توی چه مواد غذایی وجود داره؟
کافئین علاوه بر چای و قهوه، توی برخی حبوبات، شکلات و کاکائو، نوشابه، آب میوه‌های انرژی‌زا و بعضا از قرص‌ها و داروها (معمولاً مُسکن‌ها) پیدا می‌شه.

آب میوه های دربردارنده کافئین برای گربه مضر میباشد

شکر و شیرین کننده تصنعی و مصنوعی زایلیتول
شکر هیچ بها غذایی نداره که ما یحتاج باشه به رژیم غذایی گربه‌تون اضافه‌اش فرمائید. برخی از تولیدها معدود کیفیت، شکر رو به فرمول غذای گربه‌ اضافه می‌کنن تا طعمش رو برای گربه جالب‌خیس کنن؛ پس یادتون باشه شکر خوراکی جزء مواد غذایی ممنوعه برای گربه میباشد.

نوع خاصی از شیرین کننده به نام زایلیتول که توی آدامس و آبنبات و … ازش به کار گیری می‌شه،برای گربه‌ها سمی است و سبب ساز افتادن قند خون اون‌ها می‌شه. ضعف، تشنج و استفراغ از علائم دیگه‌ی مسمویت با زایلیتول می‌باشد.

آیا شکلات، تشویقی قابل قبولی برای گربه میباشد؟
معمولاً گربه‌ها عشق‌ای به تناول کردن شکلات ندارن و نادر پیش‌ می‌اد که خودشون برای خوردنش پیش گام بشن؛ توی بیشتر مواقع مالک گربه یا این که اشخاص دیگه‌ای گربه رو به خوردنش تشویق می‌کنن. شاید علتش اینه که تاءمل می‌کنن شکلات نوعی تشویقی به اکانت میاد ولی خبر بد اینه که اینطور وجود ندارد.

شکلات علاوه بر کافئین، دارنده ماده‌ای به نام تئوبرومین است و جزء غذاهای خطرناک برای گربه محسوب میشه. تئوبرومین ساختاری مشابه به کافئین داره و اثرات محرک، نشاط‌آور روی گربه ‌می‌ذاره. این ماده توی مجموع اشکال شکلات، حتی شکلات سپید هم پیدا می‌شه؛ ولی خطرناک‌ترین نوع شکلات برای گربه‌ها، شکلات تلخه.

میل کردن شکلات می‌تونه سبب ساز مشکلاتی مثل بهم میل کردن ریتم ضربان قلب، لرزش عضله‌ها، تشنج و حتی مرگ گربه بشه.

کیم از غذاهای مضر برای گربه

غذاهای پر نمک مثل سوسیس و فست فود
غذای ممنوعه‌ برای گربه‌ ها مشمول مواد غذایی که نمک متعددی دارن هم می‌شه. مصرف بیش تر از حد نمک سبب ساز تشکیل رسوب توی همگی‌های گربه می‌شه. علاوه بر این فشار خون بالا هم می‌تونه یک کدام از اثرات مخرب نمک روی تن گربه باشه. بدین ترتیب از دادن غذاهای پر نمک به گربه‌تون جداگانه دوری کنید.

چربی و استخوان‌های زیاد اومده از غذای خودتون
معمولاً گربه‎‌هایی که صحیح تربیت نشدن، موقع طعام میل کردن صاحبشون دوست دارن از غذای صاحبشون هم آزمون کنن. دیده‌های مظلومشون رو می‌دوزن به دهان هرکسی که درگیر طعام خوردنه و تا یه لقمه ازش نگیرن ول کن نیستن. توی این موقعیت معمولاً چیزی که بخش گربه می‌شه، چربی غیر وابسته گردیده از گوشت یا این که استخوان باقی‌مونده از خوراک می‌باشد.

خیر چربی و خیر استخوان برای تن درستی گربه خوب نیستن و جزء غذاهای مضر برای گربه هستن. چربی چه پخته گردیده و چه نپخته، سبب ساز تحریک روده‌ی گربه می‌شه. فیض‌ی برانگیخته شدن روده هم استفراغ و اسهاله. استخوان هم ممکنه توی گلوی گربه گیر کنه و یا این که کناره‌های تیزش منجر پاره شدن اعضای داخلی تن گربه بشه.

پیش دستی خالی

چیکار کنم که گربه موقع طعام خوردنم از غذای اینجانب نخواد؟
برای آغاز خوبه که غذای خودش رو به طور همزمان با غذای خودتون بهش بدید تا یه خرده سرش رو گرم کنه.
اذن ندید در حین خوراک خوردتون روی پاتون بشینه.
بهش برای نشستن توی مکان مشخصی از خونه تشویقی بدید تا خاطر بگیره که جاش اونجاست.
مجال طعام خوردنتون ازش بخواید که راز مکان خودش بشینه و اگه اینکار رو جاری ساختن اعطا کرد بهش تشویقی بدید.
ابدا از بشقابتون بهش طعام ندید.
تخم مرغ ناپخته
تخم مرغ ناپخته و مجموعاَ هر نوع غذای ناپخته ریسک ابتلا پیدا کردن گربه به بیماری‌های باکتریایی رو ارتقا می‌قریه و جزء خطرناک ترین غذاها برای گربه هستن. یک کدام از این بیماری‌ها سالمونلا می‌باشد که یه بیماری عفونیه و می‌تونه از گربه‌تون به شما هم شیوع کنه.

از علائم سالمونلا می‌شه به موردها پایین اشاره نمود.

اسهال گربه
اسهال خونی
خستگی
استفراغ گربه
تب
افسردگی
سقط جنین
مرگ
تخم مرغ جزو غذاهای مضر

گزینه دیگه‌ای که دادن تخم مرغ ناپخته به گربه داره اینه که تخم مرغ ماده‌ای به نام آویدین داره. آویدین بازدارنده جذب ویتامین B در تن گربه می‌شه. ویتامین B برای سالم پوست و مو گربه لازمه و کمبودش سبب اشتباهات پوستی می‌شه.

گوشت ماهی و گوشت قرمز‌رنگ ناپخته
همونطوری که گفتیم گوشت نپخته ممکنه سبب جابجایی یه محرمانه باکتری به تن گربه بشه و براش خطاها دورازشوخی مثل سالمونلا و ایکولای ساخت‌و‌ساز کنه. علاوه بر این گوشت ماهی آنزیمی داره که بازدارنده جذب تیامین به تن گربه می‌شه. نرسیدن تیامین به تن گربه برای یه بازه زمانبر سبب ساخت مشکلاتی توی سیستم عصبی بدنش می‌شه. در موقعیت خراب گربه ممکنه به کما بره.

گوشت ماهی نپخته برای گربه
گوشت ماهی نپخته برای گربه میتونه اشتباهات عصبی شدیدی ساخت کنه
لیمو و سرکه
اسیدی که توی لیمو و سرکه است سبب اذیت شدن معده‌ی گربه می‎شه. توی موردها با آلرژی بالا می‌تونه منجر استفراغ و مسمویت غذایی هم بشه.

غذای سگ
اگه شما توی خونه هم از گربه محافظت می کنید و هم از سگ، اگه زیر وضعیت خاص بدون چاره شدید یکبار از غذای سگتون به گربه‌تون هم بدید مشکلی پیش نمیاد. ولی یادتون باشه نیازهای غذایی سگ و گربه متفاوتن. غذاهای سگ و گربه هم براساس همین نیازها تهیه و تنظیم می‌شن. تغذیه‌ی گربه‌تون در درازمدت با غذای سگ، سبب سوء تغذیه‌ی شدید توی گربه می‌شه.

غذای سگ؛ غذایی نامناسب برای گربه

جگر
مصرف مقدار یه خرده جگر هیچ مشکلی نداره و جزء غذاهای ممنوعه برای گربه ‌ها وجود ندارد. ولی واحد سنجش متعددی جگر در یک وعده یا این که مصرفش در دراز برهه زمانی سبب ساز یه عالمه ایراد دور از شوخی توی گربه می‌شه.

جگر سرشار از ویتامن A می‌باشد و متعددی اون سبب خطاها استخوانی توی گربه‌تون می‌شه. توی موقعیت خیلی شدید، مسمومیت با ویتامین A می‌تونه به ارزش جون گربه تموم بشه.

یه عالمه تشویقی
طعام‌های تشویقی گربه، نقش خیلی مهمی توی یادگیری و فراگیری اونا، تامین ویتامین‌های موردنیاز، تندرست دندان‌ها، ساخت‌و‌ساز ارتباط خوب میان شما و گربه و … دارن. علاوه بر اون تشویقی‌ها خیلی خوش‌خوراکن و گربه‌ها عاشقشونن. همین خوش غذا بودن تشویقی‌ها می‌تونه سبب چاقی بیش تر از حد گربه بشه. چاقی بیشتراز حد هم خودش می‌تونه قضیه‌ساز مشکلاتی مثل دیابت بشه.

آووکادو
گزینه بعدی در لیست غذاهای ممنوعه برای گربه میوه آووکادو میباشد. آووکادو سرشار از چربیه و تن گربه نمی‌تونه چربی‌ها رو به خیر هضم کنه؛ در غایت این چربی‌ها سبب خطاها روده‌ای توی گربه می‌شه.

مواد غذایی چرب دیگه مثل سس، غذاهای سرخ گردیده و شیرینی هم به همین عامل برای گربه خوب نیستن و جزء غذاهای مضر برای گربه ها به اکانت دربین.

آووکادو غذای ممنوعه برای گربه

خمیر ور نیومده
اگه اهل نون و شیرینی تصحیح کردن توی خونه می باشید، حسابی حواستون به خمیرهاتون باشه. همونطوری که می‌دونید خصوصیت خمیر اینه که پس از سپری شد برهه زمانی مجال کوتاهی استارت به ور اومدن (ارتقا وسعت) می‌کنه. اگه گربه‌تون خمیر رو بخوره، همین واقعه توی معده‌اش پیش میاد و کلی درد و حزن برای گربه داره.

نو مخمرهایی که برای تصحیح کردن خمیر به کار گیری کردید، الکل ساخت می‌کنن و ممکنه سبب مسمومیت الکلی در گربه هم بشه.

داروهای خودتون
همونطوری که داروهاتون رو به دور از دسترس نوباوه‎ها قرار می‌رویت کرد، گربه‌تون هم نباید به داروها دسترسی داشته باشه. تناول کردن قرصی که برای شما تجویز گردیده می‌تونه برای گربه‌تون مرگ‌آور باشه. یادتون باشه هیچ گاه سرخود داروهایی مثل مُسکن‌ها رو به گربه‌تون ندید.

گربه‌ها چه میوه‌هاو سبزیجاتی رو می‌تونن بخورن؟
این دعوا مقداری طولانیه و کلی میوه و صیفیجات توی تیم‌ی میوه‌های بی‌خطر قرار می‌گیرن. البته موقتاً این چندین مثال رو به خیال و خاطر بسپرید تا کامل در موردش باهاتون حرف کنیم.

میوه‌های بی‌ضرروزیان

سیب
موز
بلوبری
طالبی
هندوانه
صیفی جات بی‌زیان

کلم بروکلی
هویج
خیار
لوبیا سبز
کدو
کدو تنبل
اسفناج
سیب زمینی
چطور از گربه‌ام در قبال غذاهای ممنوعه نگهداری کنم؟
معمولی‌ترین راه و روش اینه غذاها رو از دسترس گربه‌تون بدور نگه دارید. اگه خواستید از غذاهایی که خودتون مصرف میکنید به گربه‌تون بدید، یادتون باشه که در توان تشویقی باشه و به یه عادت دائمی تبدیلش نکنید.

اگه گربه‌ام از خوراکی‌های ممنوعه خورد چیکار کنم؟
مدام شماره‌ دامپزشکتون رو در درسترس داشته باشید. لازمه که برای حالت اضطراری شماره‌ی مرکزی که بتونه به صورت شبانه‌ روزی سرویس‌رسانی کنه رو هم داشته باشید. اگه مشکوک شدید که یک کدام از خوراک‌های ممنوعه برای گربه ها رو خورده، خونسردی خودتون روحفظ فرمائید و با دامپزشک تماس حاصل نمایید.

شما در خصوص غذاهای ممنوعه برای گربه داده ها ما یحتاج رو داشتید؟ تاحالا از این غذاها به گربه‌تون دادید؟ چنانچه میپندارید موردی از لیست ما جا مونده توی نصیب ایده ها برامون بنویسید تا دوستای دیگه‌مون هم از اطلاعاتتون به کار گیری کنن.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خدمات بیمارستان دامپزشکی روحانی

بیمارستان دامپزشکی دکتر روحانی با کادر مجرب، آماده ی ارائه ی تمامی خدمات دامپزشکی بصورت شبانه روزی می باشد.
این مجموعه جهت رفاه حال پت های عزیز و همچنین سرپرستان محترم خدمات گرومینگ و شستشو را ارائه میدهد 
 جهت هماهنگی و نوبت دهی با بیمارستان دکتر روحانی تماس بگیرید.